دبیر همایش ملی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی ساختمان مطرح کرد/ تبیین جایگاه واقعی سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه صدور و تبادل خدمات فنی و مهندسی

دبیر همایش ملی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی ساختمان در جلسه ستاد برگزاری این همایش گفت: همایش ملی صدور خدمات فنی و مهندسی می­‌تواند تغییرات شگرفی در جامعه مهندسی ایجاد کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، دکتر فرهام مقدم­‌راد در ادامه افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بالغ بر 400 هزار عضو دارد که مدرک تحصیلی همه آن‌ها، کارشناسی و بالاتر است.حدود 120 هزار نفر از این جمعیت نیز عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران هستند.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد: از سوی دیگر، ایران سومین کشور در زمینه تعداد مهندس است؛ این موضوع قطعا پتانسیل بالایی برای کشور محسوب می­شود.

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی چه به لحاظ تعداد اعضا و چه از نظر مسائل مالی مجموعه ظرفیت­­‌داری محسوب می­شود، گفت: اما متاسفانه این سازمان و ظرفیت­‌هایش به خصوص در زمینه صدور خدمات مهندسی چندان به چشم نیامده است اما ما امیدواریم این همایش جایگاه واقعی سازمان نظام مهندسی را در حوزه صدور و تبادل خدمات فنی و مهندسی به خوبی تبیین کند.

دکتر مقدم‌راد تاکید کرد: ما این آمادگی را داریم تا در زمینه‌های مختلف از مهندسان حمایت کنیم و به آن‌ها آموزش دهیم تا به بهترین نحو در خارج از ایران یا به شرکت­‎های خارجی حاضر در ایران خدمات فنی و مهندسی ارائه بدهند.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران همچنین اعلام کرد: در همین راستا اکنون در حال مذاکره، پیگیری و تنظیم تفاهم­‌نامه با برخی کشورهای خارجی هستیم تا پروانه­‌های نظام مهندسی مهندسان مانند گواهی­نامه­‌های رانندگی بین­‌المللی، در این کشورها اعتبار داشته باشد.

گفتنی است این جلسه روز دوشنبه 13 دی­ماه با حضور دبير همايش، رئيس شورای سياست‌گذاری، دبیر شوراي سياستگذاری، دبير كميته اجرايي و علمي، مشاور رسانه‌ای همايش، همچنين نمايندگان وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازی، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، سازمان توسعه تجارت، صندوق ضمانت صادرات، و... در سالن جلسات سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران برگزار شد.

لازم به ذکر است همايش ملی توسعه صادرات خدمات فني و مهندسي ساختمان 9 و 10 اسفندماه سال جاري در سالن اجلاس برگزار مي‌شود.