.

اخبار

.

پیام مهندس بهمن مؤمنی مقدم به مناسبت روز مهندس نقشه‌بردار

1401/6/13 یکشنبه
مهندس بهمن مؤمنی مقدم، عضو هیئت‌مدیره دوره نهم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و رئیس هیئت‌مدیره جامعه صنفی مهندسان نقشه‌بردار ایران به مناسبت ۱۳ شهریورماه، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی و روز مهندس نقشه‌بردار، پیامی صادر کرد.

متن کامل این پیام به شرح ذیل است:
شهریور، در تقویم ملی زادروز دانشمند همه قرون و اعصار و استاد جاودان ایرانی‌تبار، ابوریحان بیرونی است. این مناسبت فرخنده به‌پاس فعالیت‌های پیشگامانه بیرونی در ژئودزی و کارتوگرافی که امروزه آن‌ها را به‌عنوان شاخه‌هایی از درخت تناور مهندسی نقشه‌برداری می‌شناسیم، به‌عنوان روز بزرگداشت مقام مهندسان نقشه‌بردار نام‌گذاری شده است.

رشته مهندسی نقشه‌برداری یک از معدود رشته‌های تخصصی هست که طیف گسترده‌ای از علوم را در بر می‌گیرد و فارغ‌التحصیلان این رشته تقریباً در تمامی زمینه‌های فنی و مهندسی حضور دارند. ردپای مهندسی نقشه‌برداری در تمامی حوزه‌های ساخت‌وساز بشر ازجمله شهرسازی، صنعت ساختمان، راه‌سازی، کشاورزی، صنایع و معادن، علوم هوا و فضا، فعالیت‌های ورزشی و حتی طراحی تجهیزات و ادوات نظامی به صورتی برجسته خودنمایی می‌کند و به جرئت می‌توان گفت هیچ فعالیت مهندسی بدون حضور مهندسان نقشه‌بردار عملیاتی نخواهد شد.

در حالی که این طلایه‌داران مکتب ابوریحان بیرونی بخش مهمی از جامعه بزرگ مهندسی کشور را تشکیل می‌دهند که از دیرباز همواره بی‌ادعا در خط مقدم سپاه عمران و آبادانی و بر تارک تاریخ حماسه و جهاد کشور درخشیده‌اند اما سهم ایشان از گذر این تخصص از شاخص‌های اقتصادی بسیار ناچیز است و بحران‌های تورمی چند سال گذشته کشور، معیشت این قشر از مهندسان را تحت تأثیر جدی قرار داده است.

امسال در نظر دارم با انتخاب شعار «امور حرفه‌ای را به متخصصین واجد صلاحیت علمی و عملی بسپاریم» پیامی روشن و بلند برای مسئولین، مدیران و تصمیم‌گیرندگان عرصه مدیریت کلان کشور داشته باشم تا با هدف انجام بهینه امور به دست متخصصین داخلی از ظرفیت تخصصی رشته مهندسی نقشه‌برداری در طرح‌های عمرانی و ملی به نحو مطلوب بهره‌برداری نمایند و مهم‌تر اینکه بتوانیم با ایجاد ظرفیت اشتغال پایدار مانع از مهاجرت و خروج سرمایه‌های ارزشمند تخصصی جامعه شویم.

بهمن مؤمنی مقدم
عضو هیئت‌مدیره دوره نهم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

و رئیس هیئت‌مدیره جامعه صنفی مهندسان نقشه‌بردار ایران
آرشیو
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر