اخبار
حمایت مجلس از صادرات خدمات مهندسی؛ شاکری: اصلاح قانون نظام‌مهندسی نهایی شده است عضو کمیسیون عمران مجلس از حمایت تمام‌قد مجلس از صادرات خدمات فنی-مهندسی خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی نظام‌مهندسی تهران، نشست هم‌اندیشی پیرامون صدور خدمات فنی-مهندسی و فناوری‌های نوین مسکن و ساختمان صبح روز شنبه 30 آبان در محل اتاق بازرگانی برگزار شد.

در این مراسم اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بابیان آنکه وظیفه نمایندگان شنیدن دغدغه‌های فعالان صنعت است، خواستار کمی‌سازی شاخصه‌های تولید صنعتی ساختمان شد.

وی بابیان آنکه موضوعات مرتبط با صدور خدمات مهندسی در کمیسیون‌های عمران، صنعت، انرژی و برنامه‌بودجه مجلس مطرح است، اضافه کرد: فراکسیون کسب‌وکار، دانش‌بنیان و جهاد سازندگی هم پیگیر ماجرا هستند.

شاکری با اشاره به آماده‌سازی طرح تولید اقتصادی دانش‌بنیان در مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: در صورت تصویب این قانون تسهیلات فراوانی برای صنعت‌گران فناور کشور در نظر گرفته می شود.

نماینده مردم تهران بابیان اینکه دستگاه‌های دولتی معمولاً برای خرید محصولات دانش‌بنیان مقاومت نشان می‌دهند، اضافه کرد: این طرح دولت را موظف به ایجاد بازار برای صنعت‌گران دانش‌بنیان خواهد کرد.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» هفته‌های گذشته به‌تصویب رسید، افزود: این طرح ایجاد یک پنجره واحد برای صدور انواع مجوزهای دولتی را ویژه همه فعالان اقتصادی پیش‌بینی کرده است.

شاکری هم‌چنین به طرح «مشارکت عمومی-خصوصی» اشاره و بیان داشت: این قانون هم پس از 10سال در کمیسیون مربوط نهایی شده و به‌زودی برای حمایت از صنعتگران به صحن بهارستان خواهد آمد.

عضو کمیسیون عمران با تأکید بر اینکه صنعت ساختمان باید از ساختار سنتی «کارفرما-پیمانکار» خارج شود، خاطرنشان کرد: بخش خصوصی باید خودش طراحی کند، بسازد و بهره‌بردار باشد.

وی هم‌چنین به طرح اصلاح قانون نظام مهندسی در مجلس شورای اسلامی اشاره و گفت: مشارکت بالغ بر 30هزار نفر از جامعه مهندسان در انتخابات سازمان تهران کاملاً باعث افتخار بوده است.

شاکری در ادامه بابیان اینکه کلیات اصلاحیه قانون نظام‌مهندسی نهایی شده، از همه فعالان صنف و صنعت ساختمان برای ارائه نظرات مشورتی یا اصلاحی به کمیسیون عمران دعوت به عمل آورد.

نماینده مردم تهران تأکید کرد: تلاش می‌کنیم اصلاح قانون نظام‌مهندسی تا یک‌ماه آینده در صحن مطرح شود. قانونی که حتماً تسهیل‌کننده صادرات خدمات مهندسی خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به دیگر اقدام قانونی مجلس برای حذف «ماده 100» شهرداری‌ها، اضافه کرد: تخلف در احداث بنا مطلقاً پذیرفته نیست، مگر در حد رواداری‌ نقشه‌های اجرایی.

شاکری هم‌چنین به طرح موضوع «پیش‌بینی درآمد پایدار برای شهرداری‌ها» اشاره کرده و خاطرنشان کرد: تصویب این طرح شهرداری‌های کشور را از درآمدهای مرتبط با کمیسیون ماده 100 نجات خواهد داد.

نماینده مردم تهران هم‌چنین از عزم مجلس برای تصویب «طرح مدیریت یک‌پارچه شهری و روستایی» خبر داد و افزود: این قانون موجبات افزایش مشارکت عموم شهروندان را در مدیریت شهری فراهم می‌کند.

وی با انتقاد از وجود دو نظام رتبه‌بندی در حوزه خدمات فنی-مهندسی، تأکید کرد: البته که سیستم رتبه‌بندی سازمان برنامه‌بودجه باید مشابه سازمان نظام مهندسی ساختمان باشد.

شاکری بابیان اینکه امروز دانشجویان زیادی در رشته‌های فنی-مهندسی تحصیل می کنند، اضافه کرد: جوان‌ترها انتظارات بسیار زیادی از ما دارند.

عضو کمیسیون عمران در ادامه هم‌چنین از اختلافات همیشگی میان کارفرما و پیمانکار در پروژه‌های عمرانی گلایه و تأکید کرد قانون باید بروزرسانی شود.

وی با اشاره به اینکه نظام‌مهندسی امروز باید مشغول دسته‌بندی کشورهای دنیا برای صدور خدمات مهندسی می‌بود، از اینکه سازمان هنوز درگیر کارهای شهرستانی است گلایه کرد.

شاکری هم‌چنین از شیوه مدیریت سازمان‌های نظام مهندسی گلایه کرد و گفت: بسیاری از مشکلات سیستم عضویت سازمان در انتخابات الکترونیک مشهود بود.

نماینده مردم تهران بابیان آنکه مجلس شورای اسلامی تمام‌قد از نهادهای تخصصی حمایت می‌کند، از اعضای هیأت‌مدیره سازمان‌های کشور درخواست کرد بیشتر از قبل به‌فکر مهندسان جوان باشند.

وی با تأکید بر اینکه جوان امروز دنبال شغل اداری نیست، خاطرنشان کرد: تنها خواسته آنان حمایت سازمان برای کارآفرینی و ورود به تکنولوژی‌های نو است.

شاکری در پایان بابیان اینکه ما از صادرات خدمات فنی-مهندسی تمام‌قدر حمایت می‌کنیم، تأکید کرد: دانشمندان جوان ما هرجا پا گذاشتند، درخشیدند.

انتهای پیام/